Blog LOYLY'S

MOISSANIT

Dowiedz się, dlaczego nazywają go kosmicznym minerałem

CZYM JEST MOISSANIT?

Moissanit to kamień odkryty pod koniec XVIII w. niezależnie przed dwie osoby – najpierw w roku 1891 przez chemika Edwarda G. Achesona w swoim laboratorium – jako efekt próby syntezy kamienia jak najbardziej zbliżonego do diamentu, a następnie w roku 1893 przez francuskiego chemika Henriego Moissana – który za diamenty uznał minerały odkryte wewnątrz krateru po uderzeniu meteoru, w Arizonie. Po późniejszej analizie okazało się, że były to właśnie moissanity. 

SKĄD POCHODZI MOISSANIT?

W naturze kamień występuje niezwykle rzadko – wielokrotnie rzadziej niż diament. Naturalnie moissanity występują w meteorytach, które spadają z przestrzeni kosmicznej na powierzchnię Ziemi. Z tego też powodu moissanit wytwarzany na dużą skalę pochodzi z laboratoriów. 

Co to oznacza w praktyce? Wytwarzanie kamieni jubilerskich przez człowieka sprawia, że ich synteza jest ściśle nadzorowana, a dzięki temu także kontrolowana. Cechy takich kamieni – przede wszystkim ich czystość i kolor nie są dziełem przypadku. Innym aspektem, który jest wspólny dla kamieni produkowanych przez człowieka jest ich cena – która zawsze będzie niższa niż kamieni pochodzących z kopalni lub źródeł naturalnych (w wypadku moissanitów – kraterów). 

CZY MOISSANIT JEST SZTUCZNYM DIAMENTEM?

Absolutnie nie! Moissanit to minerał zbudowany inaczej niż diament. Podczas, gdy diamenty zbudowane są z atomów węgla, moissanit to węglik krzemu, funkcjonujący również pod nazwą karborund. 

Dlaczego moissanit i diament są tak często porównywane i mylone ze sobą? Bo są tak podobne! Używane w jubilerstwie w takim samym zakresie; praktycznie nie do odróżnienia bez wykonania specjalistycznych pomiarów. 

DO CZEGO WYKORZYSTYWANY JEST MOISSANIT?

Moissanit nie jest wykorzystywany jedynie w jubilerstwie. Jego niezwykłe właściwości, wyjątkowa trwałość, właściwości termiczne a także twardość zbliżona do tej cechującej diament sprawiają, że węglik krzemu wykorzystywany jest w budowie silników, osłon termicznych w pojazdach kosmicznych a także w budowie podzespołów elektronicznych najnowszych generacji. 

Różnorodność zastosowań, która cechuje moissanit daje mu jeszcze jedną przewagę nad innymi minerałami – w ich produkcji praktycznie nie istnieje pojęcie „zmarnowanego” towaru, który z jakiegokolwiek względu (choćby niespełnionych wymagań dotyczących czystości kamienia) musiałby zostać zutylizowany. 

TERAZ JEST PIĘKNY, ALE NA JAK DŁUGO?

Jedną zasadniczą cechą, która stawia moissanit bardzo blisko diamentu, jeśli chodzi o wybór minerału, który ozdobi Twoją biżuterię, jest jego niezwykła trwałość. Minerał ten przez lata zachowa wszystkie wspaniałe właściwości, które zachwycą Twoje oko za pierwszym razem, gdy na niego spojrzysz. Nie jest tak kruchy, jak cyrkonia ani nie „zemgli” się z czasem, nie straci na przejrzystości jak ona. Jedyna zmiana wyglądu moissanit, jaka może nastąpić, wynikać będzie z powierzchownego ubrudzenia, którego łatwo się pozbyć. Żeby przeczytać więcej o czyszczeniu biżuterii z Moissanitem, kliknij tutaj.

Inne Ciekawe Artykuły

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Platyna | LOYLY'S
jubilerstwo

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Platyna | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!
Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Srebro | LOYLY'S
jubilerstwo

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Srebro | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!
4C - czyli jak ocenić diament? | LOYLY'S
diament

4C - czyli jak ocenić diament? | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!
Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Złoto | LOYLY'S
jubilerstwo

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Złoto | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!