LOYLY'S

Czym się różni brylant od diamentu?

Autorem artykułu jest Pawel Bukiel w Jun 18, 2024

W świecie kamieni szlachetnych brylanty i diamenty często mylone są ze sobą, jednak istnieją między nimi istotne różnice. W artykule przyjrzymy się bliżej zarówno brylantom, jak i diamentom, aby wyjaśnić, czym się różnią i jakie są charakterystyczne cechy tych dwóch kamieni.

 

Cechy charakterystyczne brylantu


Brylant to kamień szlachetny, który zyskał swoją nazwę dzięki swojemu wyjątkowemu połyskowi. Brylant jest w rzeczywistości diamentem, który został odpowiednio obrobiony i oszlifowany w taki sposób, aby osiągnąć maksymalną ilość odbić światła. Jego wyjątkowy blask sprawia, że jest jednym z najbardziej pożądanych kamieni na świecie. Brylant charakteryzuje się unikalnym szlifem diamentowym, który obejmuje 57 lub 58 faset, nadających mu wyjątkowy blask. To właśnie ten szlif sprawia, że brylant tak pięknie się mieni.


Cechy charakterystyczne diamentu


Diament to najtwardszy naturalnie występujący minerał na Ziemi, który od wieków fascynuje ludzi swoją niezrównaną twardością oraz blaskiem. Jest to krystaliczna postać węgla, która powstaje pod wpływem ogromnego ciśnienia i wysokiej temperatury w głębi Ziemi. Te ekstremalne warunki, zazwyczaj występujące w płaszczu ziemskim na głębokościach od 140 do 190 kilometrów poniżej powierzchni, przekształcają proste atomy węgla w krystaliczne struktury o niezwykłej twardości. Skala Mohsa, która ocenia twardość minerałów, przyznaje diamentom maksymalną wartość 10, co oznacza, że żaden inny naturalny materiał nie jest w stanie ich zarysować.Kluczowe różnice między brylantem a diamentem


Pierwsza i najważniejsza różnica między brylantem a diamentem dotyczy szlifu. Jak wspomniano wcześniej, brylant to diament oszlifowany w specjalny sposób, który pozwala na uzyskanie maksymalnej ilości odbić światła. Szlif brylantowy składa się z 57 lub 58 fasetek i jest uważany za najbardziej efektywny w kwestii optymalizacji blasku kamienia. Druga różnica dotyczy wartości kamienia. Brylanty są zazwyczaj droższe od diamentów o innych szlifach, ponieważ proces ich obróbki jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Ponadto brylanty są często oceniane według czterech cech zwanych ,,4C’’ - karat (masa), kolor, czystość i szlif. Im wyższa jakość tych cech, tym większa wartość brylantu.


Szlif ma znaczenie


Co ciekawe, nie każdy diament jest brylantem. Aby diament mógł być nazwany brylantem, musi zostać oszlifowany w specjalny sposób. Diament może mieć różne szlify, takie jak szmaragdowy, owalny czy serce, które nadają mu różne właściwości optyczne i estetyczne. Szlif szmaragdowy jest znany z szerokich, płaskich płaszczyzn, które eksponują naturalną klarowność kamienia i jego subtelną gry światła, podczas gdy szlif owalny może sprawić, że kamień wydaje się większy niż w rzeczywistości. Szlif w kształcie serca, popularny w biżuterii romantycznej, podkreśla unikatowość kamienia i jest często wybierany na wyjątkowe okazje.


Zastosowania brylantów i diamentówZarówno brylanty, jak i diamenty są wykorzystywane w różnych dziedzinach. Brylanty są często stosowane w jubilerstwie, szczególnie w pierścionkach zaręczynowych, kolczykach czy naszyjnikach. Ich wyjątkowy połysk czyni je symbolem luksusu i prestiżu. Diamenty natomiast, ze względu na swoją twardość, mają szerokie zastosowanie przemysłowe. Są wykorzystywane jako narzędzia tnące, wiertła czy ostrza. Ponadto diamenty o niższej jakości mogą być również stosowane w jubilerstwie, jednak nie osiągają tak spektakularnego efektu jak brylanty.

Brylant czy diament?

Wybór między brylantem a diamentem zależy od osobistych upodobań i dostępnego budżetu. Brylanty są zdecydowanie droższe od diamentów o innych szlifach, jednak ich niezrównany blask sprawia, że są szczególnie pożądane jako kamienie ozdobne. Jeśli ktoś poszukuje kamienia o wyjątkowym blasku i jest gotów zainwestować więcej, brylant będzie najlepszym wyborem. Natomiast diamenty o innych szlifach mogą być atrakcyjną alternatywą dla osób, które cenią sobie oryginalność i różnorodność form, a także mają ograniczony budżet.

Podsumowanie różnic między brylantem a diamentem

Brylanty i diamenty to dwa kamienie, które często mylone są ze sobą. Kluczowe różnice między nimi dotyczą szlifu, wartości oraz zastosowań. Brylant to diament o specjalnym szlifie, który pozwala na uzyskanie niezrównanego blasku, podczas gdy diament może mieć różne szlify i być wykorzystywany zarówno w jubilerstwie, jak i przemyśle. Wybór między tymi dwoma kamieniami zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu.