LOYLY'S

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy

Autorem artykułu jest Pawel Bukiel w Jun 18, 2024

Pierścionek zaręczynowy symbolizuje miłość, zaangażowanie oraz obietnicę dzielenia wspólnej przyszłości. W Polsce istnieją określone tradycje dotyczące noszenia tego szczególnego pierścionka, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zaręczynach.Dlaczego pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej ręce?


W Polsce i innych krajach słowiańskich tradycja nakazuje noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni. Jest to związane z dawno istniejącymi przesądami i wierzeniami ludowymi. Prawa ręka była uważana za silniejszą, bardziej aktywną i męską, co miało symbolizować moc i siłę uczucia między partnerami. Noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej ręce miało również chronić zaręczoną parę przed złymi mocami oraz zapewniać im szczęście i pomyślność w życiu.


Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?Pierścionek zaręczynowy jest zakładany na palec serdeczny prawej ręki. Wybór tego palca ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie, gdzie wierzono, że żyła miłości (łac. vena amoris) biegnie bezpośrednio z serca do tego właśnie palca. Noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym miało symbolizować nierozerwalną więź między dwojgiem zakochanych ludzi.


Zmiana ręki po ślubie


W Polsce istnieje również zwyczaj przenoszenia pierścionka zaręczynowego na lewą rękę po zawarciu związku małżeńskiego. Jest to związane z przekonaniem, że lewa ręka symbolizuje uczucia i emocje, a prawostronna lokalizacja pierścionka zaręczynowego ma podkreślać jego rolę jako ,,przejściową’’ przed założeniem obrączki ślubnej. Po ślubie pierścionek zaręczynowy może być noszony razem z obrączką na tym samym palcu lub na innym palcu lewej ręki.


Wybór pierścionka zaręczynowegoWybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego to nie lada wyzwanie. Tradycyjnie, pierścionek ten powinien być wykonany ze złota i ozdobiony kamieniem szlachetnym, najczęściej diamentem. Warto jednak pamiętać, że ostateczny wybór zależy od gustu i preferencji osoby obdarowywanej. Współcześnie coraz częściej sięga się po pierścionki wykonane z innych metali, takich jak platyna czy białe złoto, a także ozdobione innymi kamieniami szlachetnymi, takimi jak szafir, rubin czy szmaragd.


Znaczenie pierścionka zaręczynowegoPierścionek zaręczynowy to nie tylko zachwycająca biżuteria, ale przede wszystkim znak miłości i zaangażowania. Jego obecność na palcu serdecznym przyszłej panny młodej ma przypominać o uczuciach, które łączą ją z jej wybrankiem oraz o obietnicy wspólnego życia. Noszenie pierścionka zaręczynowego to także sposób na pokazanie otoczeniu, że dana osoba jest już ,,zarezerwowana’’ i nie jest dostępna dla innych potencjalnych partnerów.


Tradycje związane z zaręczynamiW Polsce zaręczyny często mają charakter formalny i odbywają się w obecności rodziny i najbliższych przyjaciół. Tradycyjnie odbiorcą pierścionka zaręczynowego jest kobieta, jednak współcześnie coraz częściej spotyka się sytuacje, w których również mężczyzna otrzymuje pierścionek jako symbol zaangażowania. Warto pamiętać, że zaręczyny to ważny krok w życiu każdej pary i warto uczcić ten moment w sposób odpowiedni dla siebie i swoich bliskich.Zachowanie tradycji czy wybór nowoczesności?W dobie globalizacji i coraz większego zacierania się granic kulturowych wiele par decyduje się na własne interpretacje tradycji związanych z zaręczynami. Niezależnie od tego, czy wybierzemy klasyczny pierścionek zaręczynowy noszony na prawej ręce, czy też zdecydujemy się na bardziej nowoczesne rozwiązania, ważne jest, aby pamiętać o głównym celu tego symbolu - wyrażeniu miłości, zaangażowania i chęci wspólnego budowania przyszłości.

Zaręczyny to nie tylko moment wyboru pierścionka, ale przede wszystkim czas pełen emocji, planów i marzeń o wspólnej przyszłości. Każdy element, od wyboru kamienia po sposób celebracji tego wydarzenia, powinien odzwierciedlać osobowość i życzenia obojga partnerów. Ważne, aby pamiętać, że choć pierścionek zaręczynowy jest wyjątkowym symbolem, to przede wszystkim liczy się miłość, szacunek i zaangażowanie, jakie partnerzy oferują sobie każdego dnia.