Blog LOYLY'S

METALE SZLACHETNE
Złoto

Dowiedz się wszystkiego o trzech kruszczach biżuterii LOYLY'S : złocie, srebrze oraz platynie

Złoto

ZŁOTO UŻYWANE W JUBILERSTWIE

To najszlachetniejszy z metali szlachetnych. Podobnie jak brylanty – złoto jest synonimem luksusu i przepychu. Znamy je od tysięcy lat i wciąż trudno znaleźć jakikolwiek inny surowiec, który zastąpiłby go godnie. Swoją niezwykła sławę złoto zawdzięcza dwóm podstawowym cechom: jedna to niezrównane właściwości złota, a druga to niezwykła, hipnotyzująca wręcz, głęboka barwa złota.


WŁAŚCIWOŚCI ZŁOTA

Właściwości każdego surowca można podzielić na właściwości chemiczne i fizyczne.

Chemicznie, złoto jest odporne i nie reaguje z większością zasad czy kwasów. Nie reaguje z wodą, nie koroduje i nie zmienia swoich
właściwości z czasem. To czyni je idealnym metalem do produkcji biżuterii, która ma za zadanie towarzyszyć nam każdego dnia – obrączka, pierścionek zaręczynowy, medalik czy zegarek.

Fizycznie – złoto to materiał miękki i ciągliwy, stanowi bardzo dobry przewodnik ciepła oraz energii elektrycznej. Niemniej z
właściwości fizycznych złota najbardziej charakterystyczną i prawdziwie odróżniającą złoto od pozostałych metali jest jego niezwykła barwa.

 

BARWA ZŁOTA

Złoto w czystej postaci posiada zawsze tę samą, żółtą, doprawioną szlachetnością, głęboką barwę.  Jak wobec tego wyjaśnić fakt, że złotą biżuterię możemy znaleźć w co najmniej trzech odmianach – białym, różowym i żółtym złocie?

Złoto w czystej postaci, które nie zawiera domieszki żadnego innego pierwiastku, to złoto 24- karatowe (24k) lub innymi słowy złoto próby 1000. Rzadko który jubiler decyduje się na produkcję swojej biżuterii z dwudziestoczterokaratowego złota. Powodem tego jest znaczna miękkość złota.

Użycie czystego złota do wyboru biżuterii codziennego użytku oznaczałoby, że byłoby ono podatne przede wszystkim na zarysowania. By uczynić złoto materiałem bardziej twardym, dodaje się do niego niewielką zawartość innego pierwiastka, tworząc stop. Takie działanie nie
pozbawia biżuterii niezwykłych właściwości chemicznych, które czynią złoto świetnym wyborem dla biżuterii noszonej codziennie przez dziesiątki lat.

Zawartość złota w danym stopie określa się za pomocą próby (100 procent złota oznaczałoby złoto próby 1000, choć najwyższą próbę złota, jaką udało się uzyskać w historii, to złoto próby 999,999) lub za pomocą karatów (1 karat odpowiada 1/24 zawartości złota w mieszance, czyli 24 karaty oznaczają 24/24 – czyli całość – zawartości złota w próbce)

Najczęściej używane w jubilerstwie są następujące mieszanki złota:

Próba Procent zawartości złota Ilość karatów
999 99,9 24k
958 96% 23k
750 75% 18k
585 58,5% 14k
500 50% 12k
375 37,5% 9k
333 33,3% 8k

Z CZYM MIESZANE JEST ZŁOTO?

Z metalami nieszlachetnymi.
Ponieważ często jest to więcej niż jeden pierwiastek, wszystko to, co w danym stopie złota nie jest złotem nazywamy „ligurą”. Złoto próby 375 na przykład, zawiera 37,5% złota oraz 62.5% ligury. Najczęściej w stopie, poza złotem znajdziemy srebro oraz miedź w różnych proporcjach, zależnych od próby złota i tego, jaki kolor i właściwości stopu chcemy osiągnąć. CZYM JEST RÓŻOWE I BIAŁE ZŁOTO?

Barwa różowego i białego złota pochodzi od metali, z którymi mieszane jest złoto. 24 - karatowe złoto jest zawsze barwy żółtej, ale jeśli użyjemy złota  o mniejszej próbie, to dodatek innego metalu powoduje zmianę barwy całej mieszanki.

Różowe złoto to najczęściej złoto 18k, próby 750. W zależności od tego, jaki odcień chcemy uzyskać, stosuje się następujące
mieszanki:

75% złota, 25% miedzi

75% złota, 22,25%, miedzi, 2,75% srebra

75% złota, 20% miedzi, 5% srebra

Innym popularnym stopem, jest 12k różowe złoto próby 500, w której znajduje się 50% złota oraz 50% miedzi.

Najwyższa próba różowego złota, wytwarzana w historii do tworzenia koron królów Anglii, to różowe złoto 22k, próby 917.

Mieszanki złota i miedzi mają odcień bliższy lekkiej czerwieni, a domieszka srebra gwarantuje delikatny odcień pudrowego różu.

Białe złoto to stop złota oraz palladu lub srebra. W niektórych częściach świata białe złoto produkowane jest przez zmieszanie złota oraz niklu, ale jest to mało popularny i ograniczony prawnie w Europie stop.

 

TUTAJ MOŻNA NAPISAC CO MY W LOYLYS UZYWAMY

 

CZY ZŁOTO MA WADY?

Niestety, tak, złoto ma także swoje wady. Jest to jeden z najdroższych elementów biżuterii i wszelkie produkty wykonane ze złota, choć trwałe i piękne – zwykle będą również kosztować więcej, niż te korzystające z innych, przede wszystkim nieszlachetnych materiałów.

W zależności od tego, jaką próbę złota wybierzemy dla swojej biżuterii, musimy się liczyć z tym, że może ona z czasem zmienić swoją barwę. Dotyczy to głównie próby 333 oraz 375. Złoto tej próby ciemnieje z czasem, co wynika z reakcji z powietrzem, w jaką wchodzi zawarta w takiej biżuterii w większej części nieszlachetna ligura.

Nie jest to proces nieodwracalny i przy odpowiednim użytkowaniu możemy sprawić, by opóźnić ten proces, a gdy już zajdzie, istnieją sposoby na przywrócenie biżuterii jej pierwotnego piękna, niemniej kupując złoto w niższej próbie musimy się liczyć z taką możliwością. Jak to jest ze
złotem próby 585? Mimo, że posiada ono już ponad połowę masy czystego złota, i takiej biżuterii zdarza się „starzeć”  -zmieniać barwę na ciemniejszą lub zabarwioną kolorem zielonym, ale zdarza się to wielokrotnie rzadziej niż w złocie próby 585. Złota wyższej próby nie powinny nigdy zmienić swojego koloru, jako, że ligura stanowi dużo mniejszą część ich stopu.

 

 

Inne Ciekawe Artykuły

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Platyna | LOYLY'S
jubilerstwo

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Platyna | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!
Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Srebro | LOYLY'S
jubilerstwo

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Srebro | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!
4C - czyli jak ocenić diament? | LOYLY'S
diament

4C - czyli jak ocenić diament? | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!
Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Złoto | LOYLY'S
jubilerstwo

Metale szlachetne używane w jubilerstwie - Złoto | LOYLY'S

Przeczytaj więcej!