JAK ODROŻNIĆ DIAMENT OD MOISSANITU?
Diamenty biżuteryjne ocenia się na podstawie czterech głównych cech (więcej o 4C diamentów dowiesz się tutaj). Moissanit to nie sztuczny diament, to całkowicie inny minerał, jednak pod wieloma względami zbliżony do diamentu. Z tego względu, w jubilerstwie opisuje się go według tych samych kryteriów, co diamenty. Przedstawmy więc różnice między diamentem a moissanitem opisując oba minerały według zasad 4C.
BARWA
Barwę diamentów określa się według skali określanej literami D (kamień pozbawiony koloru – uznawany za najcenniejszy) – Z (kamień żółty). Moissanity mogą również być oceniane wg tej skali. Jakkolwiek diamenty, szczególnie te wydobywane w kopalni, występują w każdym z kolorów skali, to już moissanit – którego proces syntezy jest kontrolowany i nadzorowany przez specjalistów – rzadko kiedy występuje w kolorze innym niż D- H (czyli prawie bezbarwnym).
W tym względzie większość moissanitów będzie miało przewagę nad diamentami wydobywanymi w kopalniach.
CZYSTOŚĆ
Opisuje to, jak wiele inkluzji (zanieczyszczeń) znaleźć można w strukturze minerału, który podlega ocenie. Podobnie jak z barwą kamienia, minerały tworzone przez ludzi są czystsze niż te pozyskiwane z kopalni. Wynika to z możliwości kontroli tworzonego kamienia. Nie oznacza to jednak, że każdy moissanit jest idealny i pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Zawsze jednak mieszczą się one w najwyższych standardach, tj. posiadają inkluzje trudne do dostrzeżenia, nawet w powiększeniu.
Pierścionki Zaręczynowe z Moissanitem
SZLIF
Jest to cecha, która określa nie minerał sam w sobie, a to, jaką zręcznością, precyzją i profesjonalizmem wykazał się zawodowiec szlifujący kamień.
Wobec tego w tym względzie trudno wskazać różnice wynikające z samego źródła pochodzenia kamienia lub jego właściwości chemiczno-fizycznych.
Warto natomiast wspomnieć o innej rzeczy: szlif definiuje to, jak minerał odbija światło.
I to właśnie w sposobie odbijania światła znajdziemy jedną z cech, która odróżnia oba minerały w sposób najbardziej zauważalny.
Diament odbija światło tylko i wyłącznie białe. Innymi słowy, gdy oświetlimy diament na białym tle, nie zobaczymy żadnych kolorowych promieni światła, które odbija się od kamienia – światło odbite będzie wyłącznie w kolorze białym.
Moissanit jest kamieniem, które białe światło odbija i rozszczepia na inne kolory, to znaczy, że jeśli oświetlimy moissanit białym światem na białym tle, odbite promienie światła będą występować w różnych kolorach.
MASA
Masa kamieni jubilerskich wyrażana jest w karatach. Diament w najbardziej powszechnie używanym w jubilerstwie szlifie – okrągłym – o średnicy 6,5mm będzie ważył 1ct, czyli 0,2gramy. Gęstość diamentu jest jednak nieco większa niż ta cechująca moissanit. Z tego względu moissanit wyszlifowany tą samą techniką, o średnicy równej 6,5mm będzie ważył 0,88ct.
PIERŚCIONKI ZARĘCZYNOWE Z DIAMENTEM
CO JEST LEPSZYM WYBOREM?
Zarówno moissanit, jak i diament posiadają cechy, które czynią biżuterię wyjątkową, niezwykle trwałą i zachwycająco piękną.
Diament to minerał znany i kochany od lat. Poza niezrównanymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi, posiada coś, co dla wielu ma nawet większą wartość – jest synonimem luksusu i niezwykłości. Zostać obdarowanym biżuterią z brylantami to dla wielu moment, który pozostaje w pamięci przez całe życie. Przedmiot wielu najskrytszych marzeń.
Moissanit, ze względu na wciąż niewielką popularność a także małą dostępność biżuterii z nim wykonanej nie posiada tej sławy, co diament. Jednak pod względem właściwości może bez wstydu konkurować nawet z nim. Wielu uważa wielokolorowy blask moissanitu za szczególnie ciekawy i wyjątkowy. Inni wybierają moissanit ze względu na doskonałą cenę. Są też tacy, którzy zwrócą uwagę na aspekt ekologiczny i fakt, że moissanit nie jest wydobywany w kopalniach.
Jedno jest pewne: bez względu na to, czy wybierzesz diament, czy moissanit, Twoja biżuteria będzie trwała i zachwycająca.